Ekonomi

Kızıltan ve İzol, tarımda dijitalleşme toplantısına katıldı

Ali Rıza Ersoy’un konuşmacı olduğu toplantıda pandemi ile birlikte tüm dünyada artan tarımın önemi ve bu alanda teknoloji kullanımıyla yakalanabilecek fırsatlara dikkat çekildi.

“Geleceğin en stratejik konusu tarım. Çünkü artan nüfusa bugünün teknolojisinde yetiştirilen ürünler yetmeyecek” diyen Ersoy, dijitalleşerek verimi artırmanın önemini vurguladı.

Günümüzde sanayide teknolojinin etkilerinin artmasıyla gençlerin yeniden köylerine dönüp tarıma yönelmeye başladığına değindiği konuşmasında Ersoy, “Gençlerin bir bölümü sanayideki teknolojiye ayak uyduramayarak yeniden köylerine dönmeye başladı. Endüstri 4.0’ın yaygınlaşmasıyla önümüzdeki süreçte bu durum daha da hızlanabilir. Gençlerin tarıma ilgisinin artacağına inanıyorum. Aslına bakarsanız günümüzde tarım, sanayiden daha hızlı şekilde dijital dönüşümünü tamamlıyor. Ancak tarımda çalışanların büyük bölümü 50 yaşın üzerinde. Gençlerin de dahil olmasıyla önümüzdeki süreçte daha önemli çalışmalara imza atılacaktır” değerlendirmesini yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu